Corona Braşov, aproape de surpriză la Bistriţa

Corona Braşov a făcut un meci bun la Bistriţa, în runda a 11-a a Ligii Naţionale la handbal feminin, dar nu a reuşit să câştige vreun punct. Gazdele, antrenate de selecţionerul Florentin Pera, s-au impus în final cu 33-28, o diferenţă prea mare, ţinând cont de modul în care s-a desfăşurat partida.

În prima repriză, Corona a jucat aproape perfect, a dictat ritmul şi a surclasat una dintre echipele bune ale campionatului. După primele 30 de minute a fost 19-17 pentru Corona, însă în partea a doua, valoarea multor jucătoare din tabăra gazdelor şi-a spus cuvântul, iar Gloria Bistriţa s-a impus cu 33-28.

Astfel, Corona Braşov va încheia anul pe locul 10 în Liga Naţională, cu 10 puncte.

Competiţia internă se întrerupe pentru Campionatul Mondial şi se va relua în luna ianuarie 2024.