Champions League. Finala va fi britanică

Tottenham s-a calificat în finala Champions League după un meci de infarct la Amsterdam, câștigat cu un gol înscris în al șaselea minut de prelungiri. Învinși pe teren propriu de Ajax cu scorul de 1-0, englezii au câștigat pe Johan Cruijff Arena cu 3-2 (0-2) în urma unui „hat-trick” al brazilianului Lucas Moura. Golurile „lăncierilor” au fost marcate de Matthijs de Ligt (5′), Hakim Ziyech (35′), iar pentru oaspeți Lucas Moura (55′ , 59′, 90’+6 ). Tottenham va evolua în premieră în ultimul act al Champions League, acolo unde va da piept cu o rivală din Premier League, Liverpool. Astfel, marea finală-1 iunie, pe „Wanda Metropolitano”- de la Madrid va fi una 100% britanică.