CE CALIFICARE! Corona Brașov a pierdut cu Gloria Bistrița, DAR… / Vezi filmul meciului

Ufff, Corona a tremurat, dar a obținut, in extremis, o calificare în grupele Cupei EHF la handbal feminin, grație golurilor marcate în deplasare. După 27-25 la Bistrița, a pierdut cu 22-24 la Brașov.

Vom reveni cu declarații și alte considerente.

……………………………………………………………………………………………………………..

Minutul 58. Bistrița are 24-21! Eliza Buceschi, de la 7 metri, a făcut 22-24.

Tensiunea atinge cote paroxistice – ratări uriașe de ambele părți.

Minutul 55. 23-21 în contul Gloriei, gol Pristăvița.

Eliza Buceschi a făcut 21-21 în minutul 53, dar oaspetele au preluat din nou avansul, 22-21.

Bistrița, iar la comandă, 20-19, dar Colona a egalat la 20. Bistrița conduce cu 21-20.

Minutul 50. Bistrița, cu o lungime avans, 19-18, după o greșeală de portar. Rapid, Ciuciulete a readus egalitatea, 19-19.

Minutul 48. Buceschi, de la 7 metri, a făcut 18-18.

Continuă emoțiile pentru Corona Brașov în ceea ce privește calificarea.

Minutul 44. Eliza Buceschi a readus egalitatea, 17-17; Bistrița, iar în avantaj de un gol, 18-17.

Minutul 42. Neagu a dat gol, 16-17.

Minutul 39. Daniela Rațiu a dat gol în contul Gloriei, care conduce cu 16-15. E 17-15 pentru Bistrița.

Minutul 35. Bistrița, din nou în avantaj, 15-14. Barbosa, de la Corona, a făcut 15-15.

Minutul 34. Bianca Bazaliu a marcat pentru 13-14, pentru ca apoi tot ea să facă 14-14.

Minutul 32. Bistrița s-a dus la 3 goluri avantaj, 14-11. Apoi, imediat, Bianca Bazaliu a refăcut diferența de 2 goluri, 14-12.

A început repriza secundă.

……………………………………………………………………………………………………………

Calificarea se joacă într-un meci pe muchie de cuțit.

Minutul 29. Cristina Laslo a punctat pentru 11-12, dar în ultimele secunde Bistrița a marcat și conduce la pauză cu 13-11.

Minutul 27. Brașov – Bistrița, 9-12. Sorina Târcă a înscris iar, 10-12.

Minutul 25. Îngrijorător pentru elevele antrenorului Ion Crăciun. Oaspetele au un avans de 3 goluri, 11-8. Sorina Târcă a punctat din nou, 11-9 pentru Bistrița.

Minutul 22. Bistrița se duce iar la 2 goluri în față, 10-8.

A marcat și Eliza Buceschi, reducând din handicap, 8-9.

Minutul 18. Bistrițencele au înscris în inferioritate numerică, 9-7.

Minutul 16. Oaspetele au din nou un gol avans, 8-7.

Minutul 14. Cristina Laslo a marcat, dar Gloria a revenit imediat, 7-7.

Minutul 13. Ciuciulete a înscris, 5-6, iar Marilena Neagu a adus egalitatea, 6-6.

Minutul 12. Bistrița și-a mărit avansul la 2 goluri, 6-4.

După un început de meci precipitat, Corona pare că-și revine.

Minutul 10. Cristina Laslo a punctat în contul brașovencelor, 4-5.

Minutul 9. Daria Bucur (Corona) a marcat pentru 3-5.

Minutul 7. Gloria are 5-2.

Minutul 4. Oaspetele conduc cu 3-1, Mariana Costa transformând un 7 metri. Sorina Târcă reduce din avantajul rivalelor, 3-2.

Minutul 3. Bistrița are un gol avantaj, 2-1.

Astăzi, la Brașov, începând cu ora 17.00, Corona se confruntă cu Gloria Bistrița, meciul contând pentru calificarea în grupele Cupei EHF la handbal feminin.

În tur, la Bistrița, săptămâna trecută, Corona s-a impus cu 27-25.

Foto 1: Lucian Pop

CITIȚI ȘI: BRAȘOV. Corona, la 60 de minute de grupele Cupei EHF. „Nu trebuie să ne culcăm pe o ureche”

MECIUL ANULUI LA BRAȘOV. „Presiunea e pe Corona”!