Brașoveanul George Buta – rezultat deosebit în Cupa Mondială

Brașoveanul George Buta – rezultat deosebit în Cupa Mondială.

Astăzi, la Antholz – Anterselva, în Italia, s-a disputat proba masculină de biatlon individual scurt (15 kilometri), contând pentru Cupa Mondială.

Primele două locuri au fost ocupate de norvegieni. Johannes Thingnes Boe – 37.28.0 (0), liderul Cupei Mondiale, a câștigat clar. Al doilea s-a clasat Tarjei Boe, fratele său mai mare (+1.36.1 – 2 ținte ratate), iar al treilea a fost germanul Johannes Kühn (+1.44.0 – 2 ținte ratate).

Impecabil în poligon, George Buta s-a situat pe locul 22 (+3.15.4), acumulând puncte importante în competiția elitelor. Dinamovistul a învins nume mari din Cupa Mondială de biatlon, precum norvegienii Sturla Holm Laegreid și Endre Stroemsheim ori francezii Fabien Claude și Quentin Fillon Maillet.

Și rusul Dmitrii Shamaev, care reprezintă România, a luat puncte în Cupa Mondială, terminând pe locul 35 (4.20.7 – un foc irosit). Clasamentul complet al cursei – AICI.

Într-o întrecere individuală (20 km) din acest sezon al Cupei Mondiale de biatlon, la finele lunii noiembrie, George Colțea s-a clasat pe locul 16 – Detalii, AICI.