Brașoveanul Cornel Puchianu, PRIMELE PUNCTE în Cupa Mondială obținute în acest sezon!!!

Biatlonistul brașovean Cornel Puchianu, legitimat la CSA Steaua – Centrul de sporturi de iarnă Predeal, a reușit, sâmbătă, la Soldier Hollow, în SUA, să bifeze primele sale puncte în Cupa Mondială diin acest sezon.

În cursa de pursuit, 12.5 km, el s-a clasat pe locul 37, coechipierul său George Buta (CS Dinamo) sosind al 42-lea. Victoria i-a revenit francezului Quentin Fillon Maillet, pe locul secund fiind norvegianul Vetle Sjaastad Christiansen. Al treilea a încheiat un alt francez, Simon Destieux.

Norvegianul Johannes Thingnes Boe, care a terminat pe 4 sâmbătă, este liderul clasamentului general al Cupei Mondiale masculine de biatlon, cu 979 de puncte. Cornel Puchianu are 4 puncte, cu care se află pe locurile 92-93.