BRAŞOV. Prima victorie din 2021. „Lupii”, succes important în Ungaria

Corona Braşov a reuşit aseară un succes important în Erste Liga la hochei pe gheaţă. „Lupii” s-au impus, 2-1, la Budapesta, în disputa cu MAC Ujbuda, o altă formaţie importantă a competiţiei.

Toate golurile partidei de la Budapesta au fost marcate în prima repriză. Valchar a deschis scorul în minutul 8, iar Trancă a făcut 2-0 pentru Corona în minutul 10. K. Nagy a redus din handicap pe finalul perioadei, după care nu s-a mai înscris.

Cu 38 de puncte din 16 partide, Corona este pe 5 în clasament, însă sunt şanse mari să ajungă pe prima poziţie, în condiţiile în care echipele din faţă au mai multe meciuri disputate: Ujpest – 41 p, 24 m, MAC Ujbuda – 41 p, 23 m, DEAC – 47 p, 24 m, Ferencvaros – 49 p, 24 m.

Diseară, de la ora 19.00, Corona se va duela din nou cu MAC Ujbuda.