BRAŞOV. „Lupii”, doar un punct din meciul cu ultima clasată

Corona Braşov a început anul cu o înfrângere, în prelungiri, cu Dunaujvaros, ultima clasată în ierarhia Erste Liga la hochei pe gheaţă.

Maghiarii s-au impus cu 5-4, după prelungiri, la finalul timpului regulamentar scorul fiind 4-4. Finucci 2, Borysenko şi Carlson au marcat pentru Corona.

„Am început foarte bine, am condus cu 2-0, dar apoi ne-am relaxat şi am făcut greşeli, iar gazdele au trecut în avantaj. Din fericire, am reuşit să egalăm, dar nu putem să fim mulţumiţi. Trebuie să corectăm erorile făcute în acest joc”, a declarat Levente Zsok, „secundul” formaţiei braşovene, conform ersteliga.hu.

Cu 34 de puncte, Corona ocupă locul 5 în clasament, însă echipa noastră are doar 14 meciuri disputate, mult mai puţine decât formaţiile din faţă, Ujpest – 38 p, 22 m, MAC Ujbuda – 41 p, 22 m, DEAC – 45 p 23 m şi Ferencvaros – 46 p, 23 m.

Diseară, de la ora 19.00, Corona va juca la Budapesta, cu Ujpest.

Pentru „lupi” urmează alte 7 meciuri în Ungaria în următoarele 11 zile, cu MAC Ujbuda (11 şi 12 ianuarie), Vasas (14 ianuarie), Ferencvaros (16 ianuarie), Titanok (18 şi 19 ianuarie) şi DEAC (21 ianuarie).