BRAŞOV. LIGA 4. Corona, victorie la limită cu Colţea

Corona Braşov a facut un prim pas spre barajul de promovare în Liga 3. Formaţia antrenată de Călin Moldovan a câştigat primul meci al triubghiularului care decide campioana Ligii 4, 2-1, cu Colţea 1920 Braşov.

Alin Damian a deschis scorul în minutul 24, la pauză Corona intrând cu 2-0, după autogolul lui Szekely. Turcu a redus din handicap în minutul 77.

Cu 45 de puncte, Corona a urcat pe primul loc al clasamentului.

Miercuri este programat duelul Corona Braşov – Precizia Săcele (43 p). Rămâne de văzut dacă meciul se va juca, fiind ştiut faptul că la gruparea săceleană sunt probleme cu coronavirusul.

FINAL: Corona Braşov – Colţea 1920 Braşov 2-1 (A. Damian ’24, Szekely ’36 – autogol / Turcu ’77)

Echipele de start:

Corona – Ciuperceanu – Rusu, Forika, Burlacu, Dumbravă, Leonte, Alupoaie, Voicu, Constantinescu, Damian, Cristescu.

Colţea – Căucă – Rotaru, Szekely, Dobrean, Iordache, Burlacu, Sava, Pricop, Păduraru, Turcu, Mircescu.

La ora 17.30, pe Stadionul „Tineretului”, începe Corona – Colţea, prima partidă a triunghiularului care trebuie să decida capioana Ligii 4 braşovene, echipa care va merge în barajul în trei pentru promovarea în Liga 3.

Partida de pe „Tineretului” se joacă fără spectatori.