BRAŞOV. LIGA 3. LIVETEXT. SR Braşov, victorie clară cu Kids Tâmpa. Allen Coliban, prezent pe „Tineretului”. Corona, primele puncte pierdute

SR Braşov a câştigat clar derby-ul local cu ACS Kids Tâmpa, din etapa a 5-a a Ligii 3, Seria a 5-a.

Pe „Tineretului”, „stegarii” s-au impus cu 4-0, golurile fiind marcate de Iordache ’27, Cenk ’64, Fekete ’71 şi Răchişan ’84 – penalty.

Kids Tâmpa a evoluat în inferioritate din minutul 19. Mihăilă a fost eliminat după două galbene.

La meci a asistat şi noul primar al Braşovului, Allen Coliban.

Cu 10 p, SR Braşov este pe locul 2 în clasamentul seriei.

„Mă bucură în primul rând faptul că am luat cele 3 puncte. Era important să ne impunem şi pe teren propriu. Până acum, am jucat un singur meci acasă şi l-am pierdut din păcate. Îi felicit pe băieţi. Au înţeles că trebuie să tratăm jocul foarte serios. Chiar dacă am început mai greu, în cea de-a a doua repriză a fost evoluţia pe care eu o vreau şi de aici trebuie să construim şi să creştem”, a declarat Liviu Nicolae, antrenorul „stegarilor”.

Sebastian Iordache, cel care a marcat primul gol, a menţionat: „Mă bucur că am marcat şi mă bucur pentru victoria echipei. Trebuia să câştigăm şi de acum trebuie să evoluăm în toate partidele cum am făcut-o în acest meci”.

„La acest scor nu mai putem spune multe, chiar dacă am avut și momente bune de joc. Continuăm să facem greșeli copilărești. Scorul este, însă, prea drastic. Nu cred că a fost o așa mare diferență între cele două echipe, mai ales că am evoluat peste 70 de minute cu un om în minus. Băieții și-au dorit, nu avem ce să le reproșăm ca atidutine, dar trebuie să înțeleagă că nu mai sunt la juniori și orice greșeală costă”, a spus Nicolae Văduva, unul dintre antrenorii Kids Tâmpa.

„Am plătit din nou lipsei de experiență. Am primit un cartonaș roșu în minutul 16, care a rupt echilibrul jocului. Chiar dacă am rămas în meci până la pauză, în repriza a doua nu am mai reușit să ținem ritmul. Suntem, însă, siguri că vom arăta o creștere de la joc la joc, vom marca mai mult și sperăm să începem să și câștigăm”, a punctat și Ciprian Anghel, celălalt tehnician al “alb-albaștrilor”.

În etapa viitoare, SR Braşov va juca la Tg. Secuiesc, în timp ce Kids Tâmpa va evolua la Ploieşti, cu Astra 2.

În celălalt derby local din această rundă, Olimpic Cetate Râşnov a remizat cu Corona Braşov 1-1 (Drugă / Cîrstian).

„A fost frustrant să luăm gol la ultima fază din meci, în urma unei execuţii individuale extraordinare, dar dacă este să judecăm corect acest joc, atunci pot spune că rezultatul este echitabil, pentru că şi ei au avut câteva ocazii bune de a marca. După ce la pauză am fost nevoit să fac două schimbări din motive medicale, în partea a doua a jocului nu am mai reuşit să ţinem aşa de bine de minge în terenul lor. Băieţii au făcut un efort extraordinar pentru acest rezultat şi cred că totuşi, una pete alta, ar trebui să fim mulţumiţi şi fair-play pentru că rezultatul este unul corect. Este bine şi că am luat acest punct, am rămas neînvinşi în acest început de campionat şi ne vom pregăti şi mai bine pentru a ne menţine în continuare aşa”, a afirmat tehnicianul Coronei, Călin Moldovan.

Cu 13 p, Corona rămâne prima în clasament. Pentru „galben-albaştri” urmează un meci acasă cu Odorheiu Secuiesc.

16.50 – La Râşnov, gazdele egalează prin Drugă. 1-1.  Scor final.

Minutul 90+3 – Final. SR Braşov câştigă cu 4-0 derby-ul local cu Kids Tâmpa şi urcă pe locul 2 al clasamentului, cu 10 p, la egalitate cu CS Blejoi.

Minutul 89 – Maxim blochează şutul trimis de Mitrică din 8 metri.

15.46 – La pauză Corona conduce la Râşnov, 1-0.

Minutul 84 – GOL SR. Răchişan transformă lovitura de la 11 m. 4-0.

Minutul 83 – Penalty pentru SR după ce Câşlariu l-a faultat pe Răchişan.

Minutul 77 – Două schimbări la Kids Tâmpa. Ies Marin şi Crihan, intră Dumitraş şi Mitrică.

Minutul 76 – Două schimbări la SR Braşov. Ies Şerban şi H. Popa, intră Mândru şi Păduraru.

Minutul 71 – GOL SR. Fekete înscrie frumos cu un şut la colţul lung din interiorul careului. 3-0.

Minutul 70 – Fekete centrează de pe stânga, H. Popa reia cu capul peste poartă.

15.27 – La Râşnov, Corona a deschis scorul prin Cîrstian.

Minutul 65 – Schimbare la Kids Tâmpa. Iese Mureşan, intră Moroie.

Minutul 64 – GOL SR. Cenk marchează simplu, după  o acţiune a lui Răchişan. 2-0.

Minutul 62 – Două schimbări la SR Braşov. Ies Răducan şi Iordache, intră D. Renţa şi Boricean.

Minutul 53 – Schimbare la SR. Iese Moraru, intră Fekete.

Minutul 50 – La meci asistă şi noul primar al Braşovului, Allen Coliban.

Minutul 50 – H. Popa vede cartonaşul galben.

Minutul 47 – Marin şutează dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea loveşte bara.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Schimbare la Kids Tâmpa. Iese Kerekes, intra Stoica.

Minutul 45+1 – Pauză.

Minutul 40 – Enache este avertizat.

Minutul 32 – Maxim respinge şutul bun trimis de Mureşan.

Minutul 27 – GOL SR Braşov. Răducan îi pasează lui H. Popa, care centrează perfect, iar Iordache înscrie cu capul. 1-0.

Minutul 24 – Crihan reia cu capul din careu, Maxim reţine.

Minutul 19 – Mihailă vede al doilea galben in doar 2 minute şi este eliminat.

Minutul 17 – Mihăilă vede cartonaşul galben.

Minutul 13 – Răchişan trimite în plasă, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Minutul 2 – Mureşan şutează din marginea careului puţin pe lângă poarta lui Maxim.

Echipele de start:

SR Braşov: Maxim – Răducan, E. Renţa, Şerban, Mitu, Moraru, Burlacu, Răchişan, Iordache, H. Popa, Cenk.

Kids Tâmpa: Câşlariu – Sburlea, Cupu, Mihăilă, Crihan, Ţuţu, Mureşan, Zota, Kerekes, Enache.

De la ora 14.00, pe Stadionul „Tineretului” va avea loc derby-ul local SR Braşov – ACS Kids Tâmpa. Meciul se joacă în etapa a 5-a a Ligii 3, Seria a 5-a.

Meciul va fi transmis live pe Facebook SR Braşov

Într-o altă partidă, de la ora 15.00, la Râşnov, Olimpic Cetate va întâlni liderul Corona Braşov.