BRAŞOV. Două înfrângeri pentru „lupi”

Corona Braşov a pierdut primele meciuri jucate în compania rivalelor din România în noul sezon al Erste Liga la hochei pe gheaţă. Disputele au contat totodată şi pentru Liga Naţională.

Vineri, „lupii” s-au deplasat fără mulţi jucători importanţi la Miercurea Ciuc, iar harghitenii s-au impus cu 5-2 (S. Rokaly, Farkas, Sofron, Reisz, Stach / Borisenko, Gliga).

Aseară, la Patinoarul Olimpic, Corona Braşov s-a duelat cu ACSH Gheorgheni, oaspeţii câştigând cu 5-4 (Trancă, Vincze 2, Haaranen, Sillo / Valchar, Hunt, Kovacs, Gliga), după un meci cu un final „nebun”. În minutul 47, harghitenii conduceau cu 3-1, dar braşovenii au întors rezultatul şi au trecut în faţă, 4-3 cu 2 minute şi 5 secunde rămase pe tabelă. Imediat, Sillo a egalat, iar la intrarea în ultimul minut Vincze a marcat golul care a dus cele 3 puncte în tabăra celor din Gheorgheni.

După 9 runde, Corona Braşov ocupă locul 6 în clasament, cu 16 puncte, unul mai puţin decât SC Miercurea Ciuc şi 2 sub ACSH Gheorgheni. Pe podium sunt Ujpest – 20 p, MAC Ujbuda – 20 p şi Ferencvaros – 22 p.

Pentru „lupi” urmează alte trei meciuri la Patinoarul Olimpic, cu DVTK Jegesmedvék (13 octombrie), DEAC (14 octombrie) şi Ferencvaros (16 octombrie).