BRAŞOV. Corona, prima înfrângere în Erste Liga. „Lupii” rămân pe primul loc

Corona Braşov a suferit aseară prima înfrângere în noul sezon al Erste Liga la hochei pe gheaţă.

După 5 victorii la rând, „lupii” au pierrdut la Dunaujvaros, 2-3, după prelungiri, astfel că şi-au mai trecut în cont un punct.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0, însă în startul părţii secunde au venit şi golurile. Pihlqvist a deschis scorul penru gazde în minutul 23, Dame-Malka reuşind însă să egaleze după doar 3 minute. „Lupii” au intrat în avantaj la a doua pauză, Valchar marcând cu 12 secunde rămase din repriză. Szappanos a restabilit egalitatea în minutul 45, iar până la finalul timpului regulamentar nu s-a mai marcat. Din prelungiri s-au jucat doar 28 de secunde, Kovacs marcând golul care le-a adus gazdelor punctul suplimentar.

Cu 12 puncte, Corona e prima în clasament, urmată de DEAC – 10 p, MAC Ujbuda – 9 p şi Sport Club Miercurea Ciuc – 7 p, ultimele două având un joc în minus.

Pentru „lupi” urmează, mâine, confruntarea de la Gyor cu Fehervar Titanok.