Politic

BRAŞOV. Prezenţă surpriză la şedinţa Consiliului Local (FOTO 2)

Patinatoarea de viteză Mihaela Hogaş, sportivă la CSM Corona, care a obţinut recent medalii de aur şi argint la etapa de Cupă Mondială neoseniori de la Minsk, a fost invitată la şedinţa din această după-amiază a Consiliului Local Braşov, pentru a fi felicitată.

Sunt prezenţi la şedinţă şi colegii ei, şi antrenorul Bogdan Stănescu. Acesta din urmă a mulţumit pentru invitaţie şi pentru susţinerea financiară oferită de Municipalitate şi s-a arătat mulţumit de rezultate.

„Dacă anul trecut Mihaela Hogaş câştiga locul al II-lea în Cupele Mondiale, de data aceasta a câştigat locul I şi a adus nu mai puţin de două medalii de bronz în probele de 1.000 de metri, două medalii de argint în probele de 500 de metri. În finala Cupei Mondiale a câştigat locul I la 500 de metri şi a devenit campioană mondială şi a câştigat inclusiv locul al II-lea la 1.000 de metri (…). Avem o Federaţie care nu este finanţată şi finanţarea noastră a fost doar de la Clubul Corona şi parţial de la Comitetul Olimpic şi Sportiv Român. O altă medalie foarte importantă este locul al III-lea la Jocurile Olimpice de Tineret, Olimpiada de juniori, cu sportiva Ionel Ramona”, a declarat antrenorul, înainte de a prezenta întreaga echipă şi rezultatele fiecărui membru.

„În ciuda problemelor de imagine avute cu Corona, din ultima perioadă, ne bucurăm că am putut aduce şi arăta lumii întregi faptul că clubul Corona Braşov creşte campioni şi avem campioni la cel mai înalt nivel (…). Vrem să readucem Corona acolo unde îi este locul”, a adăugat Bogdan Scănescu.