Expres

Poliţist braşovean, din nou pe podium (foto)

Agentul şef principal Remus Radu, din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Braşov, a reuşit să obţină o nouă medalie, recent, clasându-se pe locul al II-lea, la Campionatul Naţional de unifight, la categoria „+100 kg, vârsta peste 45 ani”. Competiţia, care a fost organizată de Ministerul Afacerilor Interne, a avut loc în Buziaş, judeţul Timiş.

„A fost o competiţie foarte solicitantă, având în vedere că de această dată, pe lângă lupta în ring, a fost organizat şi un traseu aplicativ complex”, a precizat polițistul.

Remus Radu este deținătorul a 11 titluri de campion și a unui titlu de vicecampion obținute la Campionatul National de judo al Ministerului Afacerilor Interne. El a debutat în activitatea competițională la vârsta de 10 ani, la Clubul Sportiv Dinamo Braşov.

În prezent, acesta deține un rol activ în instruirea polițiștilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, pentru creșterea capacității de răspuns a polițiștilor în situații care presupun folosirea forței și a mijloacelor din dotare.

Antrenamentele se adresează cu precădere angajaților din structurile de Poliție rutieră, ordine publică și transporturi, care sunt cei mai expuși la evenimente cu potențial de a degenera în violență, conform reprezentanţilor IJP Braşov.