Economic

Tot mai mulți profesori brașoveni plătesc impozit pentru meditațiile particulare

Tot mai mulți profesori brașoveni plătesc impozit pentru meditațiile particulare. Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice (DGRFP) Braşov, prin administraţiile județene, a înregistrat în ultimii trei ani o creştere a veniturilor obținute din meditații, spun reprezentanții instituției, situțaia fiind influenţată şi de campania de informare susţinută de ANAF privind declararea de către profesori a veniturilor obținute din meditații, respectiv derularea la nivelul A.J.F.P Sibiu a proiectului pilot „Venituri realizate de contribuabili – persoane fizice din meditații/ activități educaționale și alte forme de învățământ”.
În anul 2020, an pandemic, județele (dintre cele care aparțin de DGRFP) cu un număr mai ridicat de persoane care au declarat venituri din meditații de peste două milioane de lei sunt: Sibiu: 328 declarații, 2.707.008 de lei și Brașov: 268 declarații, 2.657.952 de lei.
Venituri totale din meditații de peste un milion de lei s-au declarat în județele: Alba: 147 declarații – 2.707.008 de lei; Mureş: 254 declaraţii – 1.761.313 de lei; Harghita: 122 declaraţii – 1.111.164 de lei.

Creștere de 70-80% la Brașov

Tot mai mulți profesori brașoveni plătesc impozit pentru meditațiile particulare. La nivelul Regiunii Braşov, în ultimii trei ani s-a înregistrat o creştere a conformării voluntare de către cadrele didactice prin depunerea (formular D212 – privind impozitul pe venit şi contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice) pentru activitățile cu cod CAEN 8552 – Învățământ în domeniul cultural – limbi străine, muzica, teatru, dans, arte plastice și alte arte și cu CAEN 8559 – Alte forme de învățământ, astfel:



Judet/an venit
Număr contribuabiliVenit net anualNumăr contribuabiliVenit net anualNumăr contribuabiliVenit net anual
202020212022
ALBA1471.077.9851491.116.7711771.494.727
BRASOV2682.657.9522823.202.0793364.522.564
COVASNA88562.00298799.6841001.093.503
HARGHITA1221.111.4641671.613.1271782.235.394
MURES2541.761.3132982.643.4253683.477.493
SIBIU3282.707.0083433.385.0833884.853.285
TOTAL1,207
9,877,724
1,337
12,721,679
1,547
17,676,966

În anul 2022, comparativ cu anul 2020:

  • la nivelul judeţelor Mureş şi Harghita s-a înregistrat o creştere importantă a veniturilor anuale declarate din meditaţii, cuprinsă între 98% – 100%,
  • Mureş: 368 declaraţii, 3.477.493 de lei
  • Harghita: 178 declaraţii, 2.235.394 de lei;
  • judeţele Sibiu şi Braşov au înregistrat o creştere cuprinsă între 70% – 80% a veniturilor anuale declarate din meditații,
  • Sibiu: 388 declarații, 4.853.285 de lei
  • Brașov: 336 declarații, 4.522.564 de lei

„D.G.R.F.P Braşov prin structurile subordonate judeţene îşi propune intensificarea activităților de îndrumare și asistență în domeniul fiscal pentru sprijinirea contribuabililor, în vederea îndeplinirii obligațiilor fiscale declarative şi de plată ce le revin şi implicit a creşterii gradului de conformare voluntară”, mai spun reprezentanții Fiscului județean.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

0 0 voturi
Evaluarea articolului
Abonaţi-vă
Anunțați despre
0 Comentarii
Păreri in linie
Vezi toate comentariile
Back to top button