Culturile de toamnă nu au fost afectate de ger

Termperaturile extrem de scăzute înregistrate în ultima perioadă de timp nu au afectat culturile de toamnă înființate anul trecut de fermierii brașoveni. Directorul Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală (DADR) Brașov, Elena Șerban, spune că datorită faptului că plantele au fost acoperite de un strat gros de zăpadă nu au înghețat. „Culturile se află în diverse stadii de vegetație, pentru că unele au fost însămânțate la sfârșitul lui septembrie, iar altele mai târziu, și arată foarte bine. Nu avem probleme din acest punct de vedere. Să sperăm că în următoarea perioadă nu vom avea temperaturi foarte ridicate care să topească zăpada de pe câmp, iar ulterior să vină din nou frigul și să prindă culturile neacoperite”. Un asemenea scenariu ar expune excesiv la frig plantele care ar putea fi distruse. Potrivit aceleiași surse, în toamna anului trecut fermierii din județ au însămânțat cele mai multe suprafețe cu grâu, secară și triticale, 18.000 ha față de cele 17.230 ha preconizate inițiat de reprezentanții DADR. De asemenea, spre sfârșitul anului trecut au mai fost însămânțate 600 de ha cu orzoaică de toamnă și câte 400 de ha cu plante furajere și rapiță.
În aceste condiții, dacă anul 2010 nu va fi unul secetos și solul va avea umiditatea optimă, este de așteptat ca agricultorii brașoveni să obțină o recoltă de grâu mai bogată decât cea din anul precedent. În toamna lui 2009, potrivit unui raport al Direcției brașovene, fermierii din județ au obținut o recoltă totală de 58.162 tone de grâu. Cea mai mare parte, 43.810 tone, a fost obținută în fermele individuale, 9.995 tone în societățile agricole, iar 3.002 tone în asociațiile agricole. Alte 1.278 tone de grâu au fost obținute în unități de cercetare. În ceea ce privește producția medie, 3.204 kg grâu/ha, la vremea respectivă aceasta a fost considerată de agronomi ca fiind una bună pentru zona noastră, mai ales că județul Brașov nu are o tradiție foarte mare în ceea ce privește cultura grâului. Societățile comerciale au recoltat în medie 3.186 kg grâu/ha, asociațiile agricole – 3.336 kg grâu/ha, micii fermieri – 3.129 kg grâu/ha, în timp ce unitățile de cercetare au obținut în medie 4.260 kg grâu/ha.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.




