Expres

AMP Brașov : „Cerem autorităților competente să aplice legea, să înceapă controalele în curțile oamenilor”

AMP Brașov : „Cerem autorităților competente să aplice legea, să înceapă controalele în curțile oamenilor”. Asociația Milioane de Prieteni din Brașov a reacționat după ce un bărbat și o femeie au murit atacați de câini, în ultimele zile. Un caz a avut loc în județul Brașov, al doilea în București. AMP deplânge decesul celor doi.

Mesajul AMP

AMP solicită aplicarea legii, pentru ca oamenii să nu mai abandoneze câinii pe străzi.
„Situația câinilor fără stăpân și a câinilor lăsați liberi pe domeniul public de către proprietari este una mult discutată de-a lungul timpului, însă este o situație generată din lipsa de aplicare a legii 205/2013, lege prin care toți proprietarii de câini au obligația să îi sterilizeze. De zeci de ani câinii fără stăpân sunt adunați de pe străzi și duși în adăposturile publice sau private, aparținând ONG-urilor de specialitate, dar dacă nu se «închide robinetul» situația va fi aceeași și peste alți 10 ani. Câinii de pe străzi nu apar de nicăieri.

Oricât de multe ONG-uri și adăposturi ar fi înființate, oricâți câini ar fi eutanasiați fără motiv în adăposturile publice, atât timp cât câinii din curțile oamenilor se înmulțesc și puii sunt aruncați la tomberoane, pe câmpuri sau în păduri, vor exista și acești câini așa ziși «fără stăpân». Cerem autorităților competente să aplice legea, să înceapă controalele în curțile oamenilor, să îi oblige pe proprietarii de câini să respecte legea. Locul câinilor nu este pe străzi, iar înmultirea lor necontrolată poate genera astfel de tragedii în orice moment.

Aplicarea legii, sterilizarea câinilor cu stăpân este o soluție care s-a dovedit deja una potrivită în multe alte țări europene și nu numai. Prinderea și ducerea în adăposturi a tuturor câinilor fără stăpân s-a dovedit deja o soluție fără succes, iar omorârea lor în adăposturile publice este și inuman, dar și costisitor din punct de vedere financiar, bani publici cheltuiți pe crime ce pot fi stopate doar prin aplicarea legii de sterilizare a câinilor”, au transmis reprezentanții AMP Brașov.

Vezi și:

Bărbat din județul Brașov, decedat după ce a fost mușcat de câini


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

4 Comentarii

  1. Acordul anual al tuturor vecinilor din bloc pentru detinerea de cotarle. Impozit pe cotarle. De la o mie de lei in sus. Nu e mult avand in vedere ca utilizeaza spatiul public pe post de WC canin. Plus ca latra mereu aiurea deranjand. Asigurare pe fiecare cotarla. In caz ca musca pe careva, se produce accident din cauza cotarlelor nesupravegheate sa poata fi despagubite victimele si apoi recuperate sumele din buzunarele cuțofililor. Cine isi plimba cotarla fara lesa si fara botnita, amenda mare. S-a mai vazut cotarla cat pisicul in care s-a umflat orezul si a sarit sa muste lumea.

  2. Era sa uit. Statul sa se ocupe de cotarlele bagaboante. Nu oengeurile care fenteaza si se umplu de bani. A prins hingherul o cotarla bagaboanta? 14 zile nu o revendica sau adopta nimeni, pa! Cine adopta cotarla si ii da drumul apoi in natura, ca e iubitoare, direct la puscarie. Ia sa vedeti voi dupa aceea civilizatie pe strazi. Ca daca ar fi dupa capul multor oengeuri am ajunge cu corarlele pe strazi ca aia in India cu vacile

  3. Cine e gasit ca si-a lasat cotarla sa isi faca nevoile pe domeniul public, amenda mare. Cainele sa faca acasa ce are de facut si abia apoi sa fie scos la plimbare. Nu le convine cuțofililor ca le pute in casa? Nici noua ca pute pe strazi. Toti proprietarii de cotarle isi scot animalele la WC nu la plimbare. Plimbarea e un fel de a spune, e ocazia sa fie scoasa cotarla la WC.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button