Economic

replică. Acuzată de despăgubiri inechitabile, Asirom face următoarele precizări

  • logomytex.png
 

După ce în data de 3 martie 2010 am prezentat situația neplăcută în care se găsește un brașovean care nu este mulțumit de despăgubirile acordare de Asigurarea Românească – Asirom Vienna Insurance Group SA, după ce un autovehicul scăpat de sub control de șofer s-a izbit de locuința sa, conducerea sucursalei brașovene a acestei companii, directorul Iulia Ţiplic, ne-a transmis un drept la replică.
Potrivit reprezentantului Asirom, „Construcția actuală este rezultatul unor modificări operate în timp asupra construcției inițiale. Cea mai severă intervenție a fost fragmentarea (secționarea) clădirii inițiale pentru construirea unei clădiri vecine în regim SP+P+2E, care a fost alipită construcției inițiale printr-un perete comun”. Prin urmare, în opinia reprezentantului companiei Asirom, cauzele fisurilor produse în cei 3 pereți interiori și 2 pereți exteriori de impactul cu autovehiculul BV08LMP au fost „vechimea clădirii, starea de întreținere jalnică a acesteia așa cum reiese și din fotografiile prezentate, intervențiile agresive și severe asupra structurii de rezistență lăsată fără un contur perimetral închis”. În continuare, Asirom mai precizează că  a calculat o despăgubire, de 6.475,73 lei, „luând în calcul lucrările de rezidirea zonelor cu crăpături înlocuind elementele rupte cu blocuri de piatră asemănătoare celor originare, refacerea mortarului din rosturi, injecții cu lapte de ciment, matarea crăpăturilor cu mortar de var, umplerea crăpăturilor mari (deslocări) cu beton”. Mai mult, Asirom amintește că locuința care face obiectul diferendului „a fost achiziționată de proprietar în luna mai 2007 de la Primăria Brașov la un preț de 41.185,45 lei…, iar pretențiile de despăgubire după doar 2 ani de la cumpărare, se ridică la 67.980,52 lei, cu 26.795,07 lei mai mult decât prețul cu care a fost achiziționată”.  Asirom concluzionează că locuința trebuie consolidată în proporție de 80%, însă nu din cauza accidentului auto, ci din cauza factorilor amintiți: vechime, lipsa de întreținere și intervenții severe asupra acesteia.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google