Acciză redusă la motorină pentru fermieri

Guvernul a redus acciza la motorina utilizată în agricultură la 21 de euro/1.000 de litri, însă agricultorii vor beneficia de această facilitate după acceptul CE. Acciza va fi redusă pentru motorina folosită de fermieri până la 31 decembrie 2012.
Autoritățile române așteaptă acceptul Comisiei Europene pentru a putea adopta actul normativ.
Pentru că este o formă de ajutor de stat, decizia finală aparține CE. Practic, hotărârea de guvern privind acciza la motorină a fost trimisă la Bruxelles și a fost discutată cu serviciul de ajutor de stat de la Direcția generală a agriculturii și dezvoltare rurală. Textul final a fost convenit informal cu CE. Astfel, HG se va aplica după ce Guvernul primește aprobarea CE, dar surse ministeriale au precizat pentru o agenție de presă că nu sunt probleme, toate problemele tehnice fiind rezolvate.
Pentru 700 mil. litri de motorină
Potrivit actului normativ elaborat de Ministerul Agriculturii, fermierii vor beneficia, în anii 2010-2012, de o acciză de 21 euro/1000 litri pentru motorina utilizată în agricultură, față de acciza standard de 293 euro/1000 litri.
Diferența dintre acciza standard și cea redusă se rambursează sub forma unui ajutor de stat. Ajutorul se dă pentru o cantitate totală anuală de aproximativ 700 milioane litri de motorină.
Ministerul Agriculturii a semnat un protocol cu fermierii ca această hotărâre să fie adoptată până la 1 mai.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.



