Preliminarii C.M. 2018. LIVETEXT. „Tricolorii” nu au avut probleme în Armenia

Naționala României a câștigat fără probleme a doua partidă din grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018, 5-0, la Erevan, cu Armenia. Meciul s-a decis încă din minutul 3, când Malakyan a scos cu mâna de pe linia porții o minge trimisă de Stancu și a fost eliminat. Același Stancu a transformat lovitura de la 11 metri și a deschis scorul. Până în minutul 12, „tricolorii” au mai punctat de două ori. Ad. Popa, după o pasă excelentă a lui Stanciu și Răzvan Marin la debutul în echipa națională au trimis în plasa porții lui Beglaryan. Stanciu a punctat și el până la pauză, iar Chipciu a stabilit scorul final în minutul 59.

Minutul 90+1 – Final.

Minutul 86 – Rotariu trimite alături cu capul din 6 metri.

Minutul 82 – Schimbare în echipa României. Bicfalvi îl înlocuiește pe Stanciu.

Minutul 77 – Muntenegru – Kazahstan 5-0.

Minutul 75 – Portarul Beglaryan greșește, mingea ajunge la Keșeru care trage alături din colțul careului mic.

Minutul 71 – Tătărușanu reține mingea șutată de Pizzelli.

Minutul 67 – Schimbare în echipa României. Rotariu îl înlocuiește pe Chipciu. Mijlocașul dinamovist debutează și el în Naționala României.

Minutul 67 – Muntenegru – Kazahstan 3-0.

Minutul 64 – Schimbare în echipa Muntenegrului. Iese Ozbiliz, intră Hovhanisyan.

Minutul 62 – Muntenegru se desprinde în fața Kazahstanului, 2-0.

Minutul 59 – GOOOL România. Marchează și Chipciu după o pasă decisivă a lui R. Marin. 0-5.

Minutul 57 – Schimbare în echipa României. Keșeru îl înlocuiește pe B. Stancu.

Minutul 57 – Chipciu centrează în fața porții, Ad Popa nu ajunge să trimită în plasă.

Minutul 50 – R. Marin este din nou aproape de gol. Mijlocașul de la Viitorul șutează puțin pe lângă poartă de pe la 18 metri.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 45+2 – Pauză.

Minutul 45 – Ozbiliz trece de Latovlevici, centrează în fața porții de unde Pizzelli nu poate relua, iar Tătărușanu scapă.

Minutul 38 – Schimbare în echipa Armeniei. Iese Andonian, accidentat, intră Voskanyan.

Minutul 33 – Schimbare în echipa Armeniei. Iese Pogosyan, intră Muradyan.

Minutul 32 – Grigoryan vede cartonașul galben.

Minutul 29 – GOOOL România. Chipciu este blocat de un fundaș advers, B. Stancu recuperează, îi pasează în centrul careului lui Stanciu care trimite în plasă. 0-4.

Minutul 27 – În cealaltă partidă a grupei E care se joacă la această oră, Muntenegru – Kazahstan 1-0. A marcat Tomasevic în minutul 24.

Minutul 25 – R. Marin șutează puternic de la vreo 30 de metri, Beglaryan prinde în doi timpi.

Minutul 18 – Stanciu trage de la peste 25 de metri, mingea trece mult peste poartă.

Minutul 12 – GOOOL România. Răzvan Marin marchează la debutul în Naționala României. Mijlocașul de la Viitorul îl învinge pe Beglaryan cu un șut din marginea careului de 16 metri. 0-3.

Minutul 10 – GOOOL România. Stanciu îi pasează perfect, pe culoar lui Ad. Popa, iar acesta îl învinge cu o scăriță pe Beglaryan. 0-2.

Minutul 8 – Ozbiliz trage mult peste dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

Minutul 4 – GOOOL România. B. Stancu transformă fără probleme lovitura de la 11 metri. 0-1.

Minutul 3 – Penalty pentru România. Malakyan scoate cu mâna de pe linia porții mingea trimisă de B. Stancu și este eliminat.

Minutul 1 – A început meciul.

După 1-1 la Cluj cu Muntenegru, Națioanla României joacă astăzi, ee la ora 19.00, a doua partidă în grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. „Tricolorii” se duelează în deplasare cu Armenia, formație care a pierdut în prima etapă, 0-1 în Danemarca.

Echipele de start:

Armenia: Beglaryan – Mkoyan, Haroyan, Andonian, Hayrapetyan – Grigoryan, Malakyan – Ozbiliz, Pizzelli, Manoyan – Pogosyan.

România: Tătăruşanu – Benzar, Săpunaru, Dr. Grigore, Latovlevici – Hoban – A. Popa, N. Stanciu, R. Marin Chipciu – B. Stancu.

Tot de la ora 19.00, în grupa E se mai joacă partida Muntenegru – Kazahstan, iar la 21.45 va începe Polonia – Danemarca.