WTA MADRID. Simona Halep câștigă duelul românesc cu Irina Begu și se califică în semifinale

Simona Halep s-a calificat în urmă cu câteva minute în semifinalele turneului WTA de la Madrid, după ce a câștigat duelul românesc cu Irina Begu din sferturile de finală.

Halep s-a impus în primul set, 6-3, reușind două break-uri, în primul și în ultimul joc. Setul secund a fost dominat autoritar de Begu, scor 6-0, iar Simona Halep și-a trecut în cont manșa decisivă, 6-1.

În penultimul act, Halep se va duela cu învingătoarea confruntării Samantha Stosur (Australia, 23 WTA) și Patricia Maria Țig, care va avea loc de la ora 22.30.