BRAȘOV. „Stegarii” au câștigat la Mioveni și speră din nou la play-off

FC Brașov a încheiat o săptămână agitată cu o victorie la Mioveni, 1-0, în etapa a 23-a a Ligii 2, Seria a 2-a. Singurul gol al meciului a fost marcat în minutul 59, când Năstăsie a deviat mingea șutată de la 20 de metri de Coman, iar portarul gazdelor, Popescu, nu a avut ce face.

După această victorie, FC Brașov a acumulat 38 p, fiind acum la doar o lungime de ultimul loc care duce în play-off, ocupat de FCM Baia Mare și CS Mioveni.

Cealaltă formație din județ, Unirea Tărlungeni s-a impus și ea în această rundă, 1-0, acasă, cu Metalul Reșița.

Minutul 90+3 – Final.

Minutul 90+1 – „Galben” și pentru Manole.

Minutul 90 – Calvin este avertizat.

Minutul 88 – Schimbare la CS Mioveni. Mazilu îl înlocuiește pe B. Stoica.

Minutul 82 – Schimbare la FC Brașov. Iese Buga, intră Rusu.

Minutul 76 – Andor vede cartonașul galben.

Minutul 73 – La Tărlungeni, Unirea – Metalul Reșița 1-0 (Petra)

Minutul 73 – Schimbare la FC Brașov. Ene îl înlocuiește pe Matei.

Minutul 72 – Schimbare la CS Mioveni. Iese Galan, intră Vintilă.

Minutul 64 – Matei trage pe jos din 16 metri, Popescu reține.

Minutul 59 – GOOOL FC Brașov. Coman șutează de la 20 metri, mingea este deviată de Năstăsie și intră în poartă. 0-1.

Minutul 52 – Încă o ocazie pentru gazde. Nilă trimite paralel cu linia porții din colțul careului de șase metri.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 45+1 – Pauză.

Minutul 45 – Buga vede cartonașul galben.

Minutul 44 – Galan șutează de la 18 metri, mingea atinge transversala.

Minutul 40 – După o centrare de pe stânga, B. Stoica trimite cu capul pe lângă bară.

Minutul 39 – Vagner este avertizat.

Minutul 33 – Iacob are o intervenție bună în situație de unu contra unu cu Năstăsie.

Minutul 29 – Schimbare la CS Mioveni. Iese Mârzeanu, accidentat, intră Năstăsie.

Minutul 22 – Matei este găsit de centrarea lui Vagner, dar atacantul „stegar” trimite modest cu capul din șase metri și Popescu nu are probleme.

Minutul 21 – Biceanu centrează perfect de pe partea stângă, iar Nilă trimite cu capul puțin peste poarta lui Iacob.

Minutul 17 – Schimbare la FC Brașov. Iese Vl. Munteanu, accidentat, intră Coman.

Minutul 12 – Galan vede cartonașul galben.

Minutul 10 – Matei centrează pentru Marin, care trimite cu capul pe lângă poartă din șase metri.

Minutul 5 – Ayza reia cu capul din opt metri după centrarea lui Nilă, dar Iacob reține fără probleme.

FC Brașov își joacă astăzi ultima șansă de a prinde play-off-ul în Seria a 2-a a Ligii 2. De la ora 11.00, „stegarii” se duelează în deplasare cu CS Mioveni și doar o victorie îi ține în cărți în lupta pentru primele șase locuri.

Înaintea disputei de astăzi, FC Brașov ocupă poziția a șaptea a clasamentului, cu 35 p, la patru lungimi în spatele grupărilor CS Mioveni, CSM Rm. Vâlcea și FCM Baia Mare.

Echipele de start:

CS Mioveni: Popescu – Torişte, Calvin, B. Stoica, Ed. Stoica – Galan, Mârzeanu, Biceanu, Florescu – Ayza, Nilă.

FC Brașov: Iacob – Vagner, Puțanu, Marin, Negotei – Manole, Pană, Vl. Munteanu, Andor – Matei, Buga.

Disputa de la Mioveni va fi condusă la centru de Sergiu Popa, ajutat de asistenții Adrian Mărginean (ambii din Aiud) şi Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca).