Amenzi de 390.000 de lei după controale ale Gărzii de Mediu BRAȘOV la balastiere, cariere și exploatări miniere

Comisariatul Județean Brașov al Gărzii Naționale de Mediu a desfășurat o amplă acțiune de verificare a operatorilor economici care activează în domeniul exploatării resurselor minerale, în cadrul unei tematici naționale de control.
46 de controale în județul Brașov
Inspectorii de mediu au efectuat 46 de acțiuni de inspecție și control la operatori care desfășoară sau au desfășurat activități de extracție a pietrei ornamentale și pentru construcții, a calcarului, ghipsului, cretei, ardeziei, minereurilor, precum și exploatări de nisip, pietriș, argilă și caolin.
Verificările au vizat inclusiv balastiere, cariere, mine active și inactive, dar și exploatări realizate în scopul amenajării iazurilor piscicole.
16 sancțiuni și măsuri de remediere
În urma controalelor, comisarii de mediu au identificat mai multe neconformități și au dispus măsuri cu termene clare pentru remedierea problemelor constatate.
Totodată, au fost aplicate 16 sancțiuni contravenționale, valoarea totală a amenzilor ridicându-se la 390.000 de lei.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.





