112

Incendiu izbucnit de la o țigară, în Sfântu Gheorghe. Pompierii avertizează asupra riscurilor fumatului în locuințe

Pompierii covăsneni atrag atenția asupra pericolelor generate de fumatul în locuințe, după ce un incendiu a izbucnit, în seara de 10 februarie, într-un apartament din municipiul Sfântu Gheorghe, de la o țigară aprinsă. Potrivit specialiștilor, fumatul rămâne una dintre principalele cauze ale incendiilor izbucnite în spațiile de locuit, multe dintre ele soldate cu victime.

Pentru prevenirea unor astfel de evenimente, salvatorii recomandă evitarea fumatului în pat sau în momentele de oboseală, situații în care există riscul adormirii cu țigara aprinsă. De asemenea, se recomandă folosirea unor scrumiere grele, realizate din materiale incombustibile, precum sticla, ceramica sau metalul, care nu se răstoarnă ușor.

Țigările trebuie stinse complet înainte de a fi aruncate, iar specialiștii indică utilizarea unei cantități mici de apă în scrumieră pentru a preveni reaprinderea. Scrumierele nu trebuie golite direct în coșul de gunoi, deoarece materialele inflamabile pot lua foc dacă mucurile nu sunt complet răcite.

Pompierii avertizează și asupra fumatului după consumul de alcool sau medicamente, care pot diminua vigilența, precum și asupra pericolului de a fuma în apropierea echipamentelor de oxigen medicinal, unde riscul de incendiu sau explozie este extrem de ridicat.

Alte măsuri de siguranță includ păstrarea chibriturilor și brichetelor departe de copii, instalarea detectoarelor de fum în locuințe și verificarea încăperilor după petreceri, pentru a evita situațiile în care mucurile aprinse rămân nesupravegheate. Totodată, este interzisă aruncarea țigărilor de la balcon, acestea putând aprinde vegetația uscată sau bunurile aflate la etajele inferioare.

În cazul izbucnirii unui incendiu, recomandarea este ca oamenii să își păstreze calmul, să sune imediat la 112 și să părăsească locuința în cel mai scurt timp.

Incendiu într-un apartament din Sfântu Gheorghe: 40 de persoane evacuate, două cu arsuri

Incendiul a izbucnit într-un apartament situat la etajul I al unui bloc de locuințe de pe strada Vasile Goldiș din municipiul Sfântu Gheorghe, mobilizând un dispozitiv amplu de intervenție al pompierilor.

Alarma a fost dată prin 112, iar la sosirea echipajelor incendiul se manifesta cu degajări mari de fum. De asemenea, au fost semnalate două victime cu posibile arsuri, care reușiseră să se autoevacueze până la ajungerea salvatorilor.

Pentru gestionarea situației au fost trimise patru autospeciale de stingere, o autospecială pentru intervenție și salvare de la înălțime și cinci echipaje de prim-ajutor medical din cadrul ISU Covasna și Serviciului de Ambulanță Județean.

În urma incendiului, cei doi proprietari ai apartamentului au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale. Pompierii au evacuat 31 de persoane din imobil, în timp ce alte 9 persoane s-au autoevacuat.

Flăcările au afectat o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați, iar incendiul a fost lichidat la puțin peste 20 de minute de la sosirea echipajelor.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button