Formula câștigătoare la admiterea în liceu 2025
Formula câștigătoare la admiterea în liceu 2025
Absolvenții de gimnaziu, care au participat la Evaluarea Națională, și părinții acestora, asistați de diriginți, completează, începând de luni, 14 iulie, fișele de opțiuni pentru repartizarea în clasa a IX-a de liceu. Procedura necesită multă atenție, pentru că un copil, chiar cu medie de admitere mare, își poate rata șansa de-a ajunge la liceul dorit, doar din cauza unui cod greșit sau având prea puține opțiuni (coduri) în fișă.
Pentru repartizarea computerizată sunt înscriși, în județul Brașov, în baza de date a aplicației dedicate, 4.510 de absolvenți a căror ierarhie, după media de admitere, a fost publicată vineri. Lor li se vor alătura candidații din alte județe care optează pentru licee din județul Brașov.
Pe site-ul Inspectoratului Școlar, la secțiunea Admitere liceu sunt şi planurile de şcolarizare, în funcţie de tipul de învăţământ, dar și Broşura Admiterii (document pe care îl regăsiți la finalul articolului).
„Orice opțiune greșită poate conduce la o repartizare nedorită! Numărul redus de opțiuni completate poate conduce la nerepartizarea computerizată a candidatului!”, este avertismentul repetat al reprezentanților Inspectoratului Școlar al Județului (IȘJ) Brașov.
Contează ordinea completării opțiunilor
Sunt disponibile și codurile pentru înscrierea în învăţământul liceal (cu excepția celui vocațional). Coduri ce trebuie trecute în fişe, iar absolvenţii de gimnaziu sunt sfătuiţi să fie foarte atenţi când le completează şi să treacă multe opţiuni, cu cât au media mai mică, pentru a nu rămâne pe dinafară. De asemenea, să fie atenţi să completeze mai întâi opţiunile dorite şi mai la urmă cele la care nu i-ar deranja să fie repartizaţi. Dacă nu au suficiente opţiuni completate, riscă să rămână nerepartizaţi, chiar dacă au medii bune de admitere. Repartizarea se face practic luând în considerare prima opţiune înscrisă, dacă mai sunt locuri. Dacă nu mai sunt locuri, se trece la următoarea opţiune şi tot aşa.
Potrivit algoritmului de repartizare, calculatorul nu va trece la următorul candidat până când nu verifică toate opțiunile candidatului anterior și acesta este repartizat. De aceea, este important să fie completate cât mai multe opțiuni.
Dacă nu sunt suficiente opţiuni (coduri) trecute în fişă, din care să poată repartiza sistemul, candidatul rămâne nerepartizat în prima etapă, iar în următoarea ia ce mai rămâne.
„Recomandăm candidaților să completeze, cu mare atenție, în fișe, un număr suficient de opțiuni care să le permită repartizarea, în funcție de media de admitere, pe un loc la liceu. Ultimele medii de admitere de anul trecut sunt orientative și nu constituie criteriu în repartizarea computerizată. De asemenea, orice opțiune greșită poate conduce la o repartizare nedorită!”, atenționează reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Brașov.
Cu atât mai mult cu cât, anul acesta, sunt mai multe medii mari. Valentin Bucur, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean Braşov. „De remarcat este faptul că numărul mediilor între 8 şi 10 în acest an în judeţul Braşov este mai mare decât cel de anul trecut cu peste 20%. Consecinţa acestei diferenţe va fi valoarea ultimei medii de admitere în clasa a IX-a, care va fi cel mai probabil mai mare anul acesta faţă de anul trecut la clasele la care mediile de admitere au fost mai mari în anii precedenţi. De exemplu, un candidat cu media de admitere 9, anul acesta se situează pe un loc aproximativ 720 la nivel judeţean. Cu aceeaşi medie, anul trecut ocupa locul 580”.
„Ca regulă simplă de verificare a acestui aspect, fiecărei opțiuni din planul de școlarizare îi corespunde un număr de locuri. Numărul de locuri însumate pentru toate opțiunile completate în fișă trebuie să depășească poziția candidatului în ierarhia la nivel județean”, mai spun aceștia.
Altfel spus, înmulțiți numărul de coduri bifate cu numărul de locuri ce le corespunde și rezultatul obținut trebuie să fie un număr mai mare decât cel ce corespunde locului în ierarhie.
Recomandări
– Atenție la completarea codurilor! Prea puține opțiuni/coduri sau coduri introduse greșit pot duce la nerepartizarea sau repartizarea la o specializare nedorită a candidatului.
– Completează pe primele locuri opţiunile pe care le doreşti cel mai mult, chiar dacă nu eşti sigur că media îţi permite să intri la aceste opţiuni. Nu vei fi dezavantajat. Continuă cu opţiuni care ţi-ar plăcea, apoi opţiuni la care nu te-ar deranja să fii repartizat.
– Încheie cu opţiunile cel mai puţin dorite, dar pe care trebuie să le enumeri pe fişă, pentru siguranţă. Este preferabil să intri la un liceu care nu îţi place decât să nu intri deloc.
– Nu completa o opţiune nedorită înaintea unei opţiuni dorite. Prima opţiune este şi prima luată în considerare pentru fiecare elev.
Validarea fișelor este foarte importantă
Validarea fișelor este o operațiune simplă, dar obligatorie pentru toți candidații – eventualele greșeli apărute în transcrierea mediilor din cataloagele școlare pe fișa de opțiuni, în completarea numelui candidatului sau scrierea nelizibilă a codurilor liceelor pot cauza neplăceri, mai atrag atenția reprezentanții IȘJ Brașov.
„Computerul «nu știe» că un elev a completat codul 115, dar de fapt a dorit specializarea cu numărul 151 sau că media de absolvire nu este 5,75, ci 7,55! Pentru a evita neplăcerile cauzate de transcrierea greșită a datelor de pe fișă, procedura impune tipărirea fișelor așa cum au fost introduse în baza de date. Fișa astfel tipărită se înmânează candidatului. În cele câteva zile rămase între introducerea fișei în computer și data-limită pentru repartizare, diriginții sunt cei care convoacă la școală toți elevii, însoțiți de părinți, pentru a verifica opțiune cu opțiune corespondența fișei din calculator cu fișa completată de candidat, semnând pentru conformitate. Neconcordanțele între fișe trebuie semnalate imediat conducerii școlii, care ia măsuri imediate de corectarea a acestora”, precizează IȘJ.
Între momentul validării fișei și repartizarea computerizată, datele din fișe sunt centralizate în baza de date națională a admiterii.
Repartizarea computerizată, în 23 iulie
Completarea fişelor cu opţiuni și verificarea acestora se fac în perioada 14-21 iulie. „Media este primul criteriu de departajare, iar cel de-al doilea este opţiunea, însă, opţiunea este foarte importantă pentru că sunt luate în ordinea în care sunt trecute în fişa de opţiuni”, afirmă Valentin Bucur, purtător de cuvânt al IȘJ Brașov.
Repartizarea computerizată a candidaților din seria curentă, precum și a celor din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2025-2026 va avea loc în data de 23 iulie.
Planul de şcolarizare pentru clasa a IX-a în județul Brașov cuprinde peste 200 de clase cu 3.434 locuri:, plus circa 1.200 în învățământul dual şi în cel profesional. Învățământul dual este un sistem de parteneriat public privat între Ministerul Educaţiei şi agenţi economici. Aceştia din urmă încheie un contract de şcolarizare cu elevii, cărora le dă o bursă lunară ce dublează suma acordată de minister, le oferă șansa de-a deprinde o meserie, le asigură locuri de muncă la final şi finanţează 50% din costuri.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.
 
 
 
 






