Timp liber

Cine-concert Bluesferatu la Castelul Bran

Cine-concert Bluesferatu la Castelul Bran

Asociația Transilvania Arts & Events anunță deschiderea oficială a celei de-a VII-a ediții a Transilvania Blues Festival printr-un cine-concert exceptional, Blüesferatü – eine Symphonie des Blues, ce va avea loc sâmbătă, 28 iunie 2025, în grădina legendarului Castel Bran.

Blüesferatü propune o experiență inedită la intersecția dintre cinema, muzică live și performance contemporan, filmul mut expresionist Nosferatu – Eine Symphonie des Grauens (1922, regia F.W. Murnau) este acompaniat de o coloană sonoră blues psihedelic, compusă și interpretată live de șase muzicieni brașoveni.

Scenografia evenimentului este realizată de Asociația Antiteatru, care contribuie la atmosfera cinematografică printr-un concept vizual original, costume și elemente de punere în scenă inspirate de estetica filmului german de început de secol XX.

În completarea atmosferei, publicul va putea admira pe ecran o expoziție de lucrări inspirate de mitologia vampirică, realizate de copii și adolescenți din Brașov, în cadrul Festivalului Furiei.

Participanții vor fi întâmpinați cu o degustare de vinuri oferită de Stoker Wines, într-o selecție special curatoriată pentru a acompania tonurile intense ale cine-concertului. Proiectul este organizat în parteneriat cu prestigiosul Friedrich Wilhelm Murnau Foundation (Germania), custode al operei originale Nosferatu.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button