WTA Stuttgart. Karolina Pliskova, eliminată. Tabloul sferturilor

Cehoaica Karolina Pliskova, campioană en-titre a turneului WTA de la Stuttgart, disputat pe zgură indoor, a fost eliminată prematur în optimile de finală, după un meci excepțional jucat în fața fostei lidere mondiale Victoria Azarenka. 4-6, 6-3, 6-4 a fost scorul pentru Azarenka, fosta dublă campioană de Mare Slem la Australian Open, care a câștigat în 2 ore și 11 minute de joc. Pliskova este locul 4 WTA în acest moment, dar va pierde puncte importante după ce nu și-a aparat trofeul în Germania, urmând să cadă cel puțin un loc în clasament, fiind depășită deja de Angie Kerber. În sferturi, jucătoarea bielorusă (61 WTA) va da piept cu Anett Kontaveit – (foto) din Estonia, favorita 8, 15 WTA. Dar iată tabloul complet al sferturilor de la Stuttgart: