WTA MADRID. Simona Halep, ce revenire!

S-a încheiat și partida Simona Halep – Roberta Vinci, din turul al doilea al turneului WTA de la Madrid.

Reprezentanta noastră, a treia favorită, s-a impus cu 6-3, 2-6, 7-6, după un meci de aproape două ore. Halep a dominat primul set, însă de la 2-2 în manșa secundă a urmat o perioadă de coșmar pentru româncă. Vinci a luat setul cu 6-2, iar în decisiv a condus cu 5-2. Din acel moment, Halep a reușit să reintre în joc și a dominat finalul partidei. Simona a egalat la 5 și mai apoi la 6, astfel că s-a intrat în tie-break, unde românca nu a avut probleme și s-a impus cu 7-2.

Pentru un loc în sferturile de finală, Simona Halep se va duela cu australianca Samantha Stosur (26 WTA).