WTA BEIJING. A spart gheața. Simona Halep a reușit prima victorie din carieră în fața Mariei Sharapova

Simona Halep a avut de așteptat opt meciuri pentru o primă victorie în fața Mariei Sharapova. După șapte înfrângeri în partidele cu rusoaica, cea mai dureroasă în finala de la Roland Garros, a opta confruntare directă dintre cele două, care a avut loc astăzi în turul al treilea la Beijing, a fost dominată autoritar de româncă.

Halep a jucat perfect și a închis meciul cu 6-2, 6-2, după doar 73 de minute în care a fost net superioară.

Astfel, Halep continuă la Beijing, turneu la finalul căruia poate ajunge pe prima poziție a ierarhiei WTA, dacă va reuși să îl câștige sau va juca finala, dar nu o va pierde în fața Elinei Svitolina.

În sferturile de finală, românca se va duela cu învingătoarea confruntării Daria Kasatkina – Agnieszka Radwanska, ce va începe în jurul orei 16.00.