WorldRugbyNationsCup. România a învins Namibia!

Stejarii s-au impus în fața Namibiei, în prima partidă disputată la World Rugby Nations Cup ediția 2016.

În partida disputată pe Stadionul Național „Arcul de Triumf”, pentru România au debutat șase jucători: Jack Umaga, Gigi Militaru, Andrei Iurea, Răzvan Ailenei, Tudorel Bratu, Ionuț Balaban și Nicholas Onutu.

Încă din primele minute Stejarii au impus ritmul de joc, iar un atac purtat pe treisferturi de după o pătrundere în forță a lui Florin Vlaicu a dus la acordarea unei lovituri de pedeapsă pe care centrul echipei naționale a concretizat-o în puncte.

La doar câteva minute, Florin Vlaicu a majorat ecartul, după ce Rohan Kitshoff a văzut catonașul galben.

Namibienii au replicat prin Johan Deysel, iar presiunea a continuat și după o grămadă ordonată la cinci metri de terenul de țintă al adversarilor aceștia au cedat, consemnându-se un eseu de penalizare.

Până la pauză, namibienii au fost nevoiți să suporte o nouă eliminare temporară, Renaldo Bothma, din lovitura de pedeapsa Florin Vlaicu trimițând balonul în bara transversală. Ceva mai târziu a inițiat o acțiune continuată de Cătălin Fercu care i-a pasat excelent lui Ionuț Dumitru pentru cel de-al doilea eseu.

Astfel, România a învins Namibia în meciul de debut al World Rugby Nations Cup cu 20 – 8 (18 – 0).

World Rugby Nations Cup: România-Namibia 20-8 (18-0)
Arbitri: Lloyd Linton (Scoția), Radu Petrescu (România), Mădălin Garbau (România)
Au marcat: I.Dumitru-e, Eseu de penalizare, Vlaicu-3lp, respectiv Uanivi-e, Kotze-tr
Cartonașe galbene: Kitschoff și Bothma