Wimbledon. Venus Williams, eliminată de o jucătoare de 15 ani

Campioană de cinci ori la Wimbledon, americanca Venus Williams a fost eliminată din primul tur de compatrioata sa, Cori Gauff (313 WTA, foto), o adolescentă cu 24 de ani mai tânără ca ea. Venită din calificări, adolescenta de 15 ani, poreclită de prieteni „Coco”, a învins-o pe Williams, cu un dublu 6-4, făcându-și un debut de senzație în lumea tenisului mare. Cori este născută în Georgia, dar s-a stabilit în sudul Floridei pentru a se dedica tenisului. La 13 ani, a devenit cea mai tânără jucătoare prezentă într-o finală de US Open rezervată junioarelor, iar apoi a câştigat Roland Garros la acelaşi nivel. În turul secund, Gauff o va întâlni pe Magdalena Rybarikova (locul 139 WTA) care s-a impus cu 6-2, 6-4 în fața Arynei Sabalenka (locul 10 WTA).