Victorii românești în circuitul WTA

Mihaela Buzărnescu și Ana Bogdan au început bine turneele la care participă în această săptămână.

A 39-a jucătoare a lumii, Mihaela Buzărnescu, s-a calificat în turul secund al turneului de la Charleston, după ce a trecut de Vera Lapko (132 WTA). Buzărnescu a câștigat primul set, 6-4, scor la care adversara ei s-a retras. În turul doi, Buzărnescu o va înfrunta pe învingătoarea din meciul Eugenie Bouchard – Sara Errani.

Pe tabloul de la Charleston mai este o româncă, Irina Begu (38 WTA), care joacă diseară în primul tur cu Georgina Garcia-Perez (154 WTA).

Ana Bogdan (90 WTA) a avut emoții în meciul din primul tur la Monterrey, însă a dispus de Victoria Rodriguez (296 WTA), scor 4-6, 6-4, 7-6(5), după un meci care a durat două ore și 25 de minute. Pentru Bogdan urmează un duel cu învingătoarea meciului Sara Sorribes Tormo – Tereza Martincova.