Victorie mare pentru Dan Petrescu

Trupa condusă de Dan Petrescu în China, Guizhou Zhiceng, a obținut doar a doua victorie de când românul a ajuns pe banca tehnică din Asia, în fața unei grupări care luptă la titlu în acest sezon. 3-1 a fost scorul pentru Guizhou Zhiceng, care a învins pe Shandong Luneng, echipa aflată pe locul 3, cu șanse reale în lupta la titlu. Cu 2-0 la pauză au condus elevii lui Super Dan, după golurile lui Zheng Kaimu și Han Penfgei. În minutul 49, imediat după pauză, s-a făcut 3-0, după reușita lui Steve, iar italianul Graziano Pelle a marcat golul de onoare în minutul 81. În apărarea lui Dan Petrescu, fostul campion cu CFR Cluj Kevin Boli a fost titular și integralist. Mai sunt 11 etape de disputat înainte de finalul campionatului, iar Guizhou este încă pe ultimul loc, cu doar 11 puncte la activ, la 7 lungimi de salvare.