Vezi rezultatele amicalelor de ieri

În meciul amical disputat aseară, pe Amsterdam Arena, între Olanda și Franța, victoria a revenit francezilor cu scorul de 3-2 (0-2). Golurile olandezilor au fost marcate de Luuk De Jong 47, Ibrahim Afellay 86, iar pentru francezi Antoine Griezmann 6 (foto), Olivier Giroud 13 și Blaise Matuidi 87. Meciul a avut parte și de un moment emoționant, în minutul 14 jocul fiind întrerupt pentru a i se aduce un omagiu lui Johann Cruyff, marele fotbalist dispărut care purta tricoul cu numărul 14 la echipa națională.
Elveția, pe care o vom întâlni în al doilea meci de la EURO, a fost invinsă în deplasare, scor 0-1, de Irlanda. Unicul gol a fost înscris in minutul 2, de Ciaran Clark. Cel de-al treilea adversar al României, Albania, va juca azi, de la ora 18.30, în deplasare cu Austria.