Vâlcencele cred într-un miracol

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Rm. Vâlcea, trebuie să se autodepășească în această seară, de la orele 20.45, pentru a recupera în confruntarea cu Viborg HK, din finala Ligii Campionilor, handicapul de șapte goluri după prima manșă.
„Sunt sigur că fetele vor încerca să facă minuni. Va fi foarte greu, pentru că în fața noastră se află câștigătoarea en-titre din Liga Campionilor, cea care a jucat cinci finale în această competiție. Pentru noi este prima finală, dar sper ca ele să reușească să joace ceea ce știu cel mai bine. Indiferent de ceea ce se va întâmpla, sportivele merită elogiate, pentru că au făcut performanță pentru sportul românesc. Am trăit în ultimul timp multe lucruri care nu-și au locul, iar fetele sunt afectate. Nu vreau să spun câți ani au trecut de când o echipă românească, din orice sport, a jucat o finală de Liga Campionilor. Cred că aceste fete sunt mult înaintea României, ca performanță. Numai pentru acest lucru ar trebui respectate. Se uită că jucăm o finală de Liga Campionilor, se uită că venim din Vâlcea să jucăm la București, pentru că nu avem o sală, și se uită că sunt foarte mulți oameni care le admiră pe fete”, a afirmat antrenorul vâlcencelor, Radu Voina.
El nu se află la prima experiență de acest gen, întrucât „am mai trăit o astfel de situație într-o finală a Cupei Campionilor, pe vremea când eram antrenor la Steaua. Am jucat tot în Sala Polivalentă, cu SK Minsk, și am obținut o victorie la 6-7 goluri, iar în meciul retur am pierdut la vreo 14. Am dat acest exemplu, pentru a arăta că se pot întâmpla minuni”.
Radu Voina a anunțat și obiectivul Oltchimului pentru sezonul viitor: „Ne-am propus să câștigăm trofeul Ligii Campionilor. Nu trebuie să se înțeleagă că ne mulțumim cu puțin acum. Fetele nu au ajuns întâmplător în această fază, ci după niște meciuri câștigate împotriva unor adversare puternice”.
(S.R.)
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.



