UPDATE. FC BRAȘOV, un gol de trei puncte! Rezultatele zilei din Liga 2… / Ce a spus Dan Alexa

UPDATE. La finele partidei cu Metaloglobus, Dan Alexa, antrenorul echipei FC Brașov, a declarat: „A fost greu, în special în repriza a doua. Prima repriză a fost foarte bună, dar în partea secundă ne-am apărat, bine că nu am făcut greșeli mari… Cu cât treceau minutele nu mai puteam să punem presiune pe adversari. Eu niciodată nu le spun jucătorilor să se apere. Am văzut că a căzut fizic Lambrinoc, apoi Vasile Constantin, Angelov, Saim Tudor. Variantele de înlocuire erau, în primul rând de juniori, astfel că am făcut schimbări post pe post. E foarte greu atunci când nu legi două-trei victorii, să ai încredere pe tot parcursul meciului, apare și teama de rezultat în subconștient, preferi să nu mai riști. Este o victorie importantă, care ne menține la mijllocul clasamentului și rămânem aproape de echipele din partea superioară. Sunt bucuros pentru cele trei puncte. După meciul cu Progresul Spartac am primit multe mesaje că am jucat foarte bine și am pierdut. Prefer să câștigăm puncte, nu stăm bine în clasament, nu avem atâtea puncte pe cât ne-am fi dorit. Victoria era azi singura variantă”.

…………………………………………………………………………………………………..

FC Brașov a obținut o victorie scurtă, 1-0, în urma golului dat de Lambrinoc în debutul întâlnirii cu Metaloglobus București. Astfel, „galben-negrii” au acumulat 8 puncte în ierarhia Ligii 2, ceea ce-i conferă o oarecare liniște antrenorului Dan Alexa după nervii avuți la finele disputei cu Progresul Spartac, din runda anterioară. Atacul rămâne „călcâiul lui Achile” al formației brașovene, care pare impotentă în a-și crea situații de gol. În etapa următoare, FC Brașov va evolua abia în 20 septembrie, de marți într-o săptămână, în deplasare, cu Oțelul Galați.

Astăzi s-au mai jucat partidele: Poli Timișoara – Viitorul Tg. Jiu 0-1; Unirea Constanța – Concordia Chiajna 0-3; CSM Slatina – Ripensia Timișoara 3-0; Dumbrăvița – Unirea Slobozia 2-4; Poli Iași – FC Buzău 1-0; Șelimbăr – Unirea Dej 1-1. Conduc, cu câte 13 puncte, Slobozia, Iași, Dej și CSA Steaua. FC Brașov ocupă locul 12.

Fluier final.

Minutul 90+3. Fustar a fost, de asemenea, avertizat, tot pentru trageri de timp.

Minutul 90+1. Și Marc a văzut cartonașul galben.

Minutul 88. Ocazie a oaspeților, reluare din 6 metri, alături de țintă.

Minutul 80. Alte două modificări la FC Brașov. Au ieșit Angelov și Lambrinoc, au intrat Cociș și Kirilenko. Și la Metaloglobus s-a operat o schimbare.

Minutul 75. Portarul Micu a fost avertizat pentru trageri de timp.

Ocaziile clare de gol lipsesc.

Minutul 72. Lambrinoc a șutat puțin pe lângă poartă din afara careului.

Minutul 70. Marc și Mitrov au intrat la gazde, ieșind Saim și Oltean.

Minutul 65. Amorim a intrat în locul lui V. Constantin, la FC Brașov.

Metaloglobus pune presiune în aceste momente, încercând să restabilească egalitatea.

Minutul 58. „Cap” al unui jucător bucureștean peste poartă, mingea fiind centrată dintr-o lovitură liberă în careul mic. La această fază, Burlacu a primit cartonașul galben.

Minutul 52. Intrat după pauză în joc, Huiban a tras în bară de la mare distanță.

Minutul 46. Metaloglobus a efectuat două schimbări.

A început partea a doua.

S-a încheiat prima repriză. Gazdele au avantaj minim pe tabela de marcaj, grație golului înscris de Lambrinoc.

Minutul 34. Al. Gheorghe era să-și dea autogol. A deviat mingea centrată de Dumbravă puțin pe lângă poarta Metaloglobusului.

Partida e plăcută, se joacă intens, dar în ultimele 10 minute n-au mai fost faze de poartă.

Minutul 18. Prima ocazie a oaspeților: Al. Gheorghe a șutat din marginea careului pe lângă poartă.

Minutul 11. Saim a șutat din vole, puțin pe lângă poartă. Meciul e agreabil.

Minutul 52. Introdus după pauză în joc, Huiban a tras în bară de la mare distanță.

Minutul 4. 1-0 pentru FC Brașov, a marcat Lambrinoc! Scăpat pe contraatac, el a driblat doi jucători adverși și a șutat sub bară din mijlocul careului.

Sunt în tribune 2-300 de spectatori.

A început meciul.

FC Brașov (galben-negru) joacă în formula: Micu – Jovanovic, Fustar (cpt.), T. Oltean – Burlacu, R. Lazăr, V. Constantin, Dumbravă – Lambrinoc, T. Saim – Angelov. Rezerve sunt: Mikulic – Cociș, Leonte, Mitrov, Negrean, Lascu, Marc, Kirilenko, Amorim. Antrenor: Dan Alexa.

Metaloglobus (bleumarin) mizează pe: Gavrilaș – Ar. Sava, Caramalău, Cazan, Goge, Al. Gheorghe, Chatziterzoglu, Neacșu, Liș, Cl. Herea, Ov. Herea (cpt.). Rezerve sunt: Nedelcovici – Răuță, Huiban, Sin, Zakir, G. Șerban, R. Cristea, Dav. Ilie, Sîrbu. Antrenor: Eugen Trică.

…………………………………………………………………………………………………

Astăzi, de la ora 11.00, pe Stadionul „Tineretului”, FC Brașov întâlnește formația Metaloglobus București în cadrul etapei a 6-a din Liga 2. Gazdele ocupă locul 14 în clasament cu 5 puncte, în timp ce adversarii sunt „lanterna roșie”, pe a 20-a poziție, cu numai un punct acumulat.

Înaintea partidei, Dan Alexa, antrenorul „galben-negrilor”, a declarat: „Trebuie să facem un meci bun cu Metaloglobus, să păstrăm ritmul pe care l-am avut în ultimele două jocuri, iar atacanții să înscrie, pentru că aici suferim foarte mult. O victorie ne-ar asigura liniște. Echipa a crescut ca și joc, ca agresivitate, avem momente bune, intrăm foarte ușor în careul advers, dar ne lipsește golul. E foarte important ca jucătorii de atac să-și pună amprenta asupra jocului, pentru că ei au fost aduși să facă diferența”.

Andrei Baciu, din Botoșani, va arbitra la centru, asistenții săi fiind Andrei Roman (Tg. Neamț) și Lucian Tănase (Pitești). Observatori au fost delegați Ionel Popa (Pașcani) și Petru Boroș (Oradea).

Primele meciuri jucate în această rundă au fost: Progresul Spartac București – Oțelul Galați 0-0; Dinamo București – CSA Steaua 1-2.