UPDATE. FC BRAȘOV, de la extaz, la agonie! Fără nici un punct de la Buftea… Dan Alexa: „Să stea lumea liniştită. Nu ne mai…”

UPDATE. La final, antrenorul „galben-negrilor”, Dan Alexa, supărat pe arbitraj, a menţionat: „Puteam să facem 2-0, am avut o situaţie clară, cu poarta goală, dar nu am reuşit să înscriem. Apoi a fost o fază fixă care putea fi uşor evitată şi un penalty inexistent. Făceam o comparaţie cu ce penalty-uri am avut noi şi nu s-au acordat. Am dominat, s-a jucat doar la o poartă. E frustrant să dai bară cu poarta goală în minutul 88 şi apoi să iei două goluri, unul dintr-un penalty… La cum s-a jucat, trebuia să câştigăm. Nu vreau să cred că e rea intenţie din partea arbitrilor, dar noi nu am primit nici o lovitură de la 11 metri, deşi au fost faze clare, iar acum, la ultima fază, împotriva noastră, s-a dat un aşa penalty. Te face să te gândeşti la multe. Să stea lumea liniştită, nu ne mai batem la play-off”.

…………………………………………………………………………………………………..

FC Brașov a fost învinsă în final de meci, la Buftea, de către Progresul Spartac, 1-2 (Lazăr ’65 / Șandru ’90, Tudorache ’90+3), după ce a condus minute bune cu 1-0. Golul victoriei gazdelor a fost înscris dintr-un penalty foarte ușor acordat. Astfel, echipa antrenată de Dan Alexa, care ar fi câștigat fără îndoială dacă Angelov nu rata incredibil în minutul 88, a rămas cu 5 puncte în clasament, în zona… nisipurilor mișcătoare.

În etapa a 5-a din Liga 2, până în prezent, s-au mai disputat meciurile: CSA Steaua – Poli Iași 2-1; Minaur Baia Mare – Slatina 2-1; Unirea Dej – Unirea Constanța 2-1; Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Șelimbăr 1-0; Unirea Slobozia – Csikszereda 0-1; Oțelul Galați – Poli Timișoara 1-0. Lider este Unirea Dej, cu 12 puncte.

Fluier final!

Minutul 90+3. Tudorache a primit cartonaș galben.

Minutul 90+3. Penalty pentru Progresul, foarte ușor acordat. Proteste intense ale brașovenilor. Fustar a primit cartonașul galben. Tudorache a transformat lovitura de la 11 metri, 2-1.

Minutul 90. Șandru a egalat, 1-1, reluând mingea cu capul în poartă, din apropiere, după un corner.

Minutul 90. Gazdele au marcat, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Minutul 89. Amorim l-a schimbat, la oaspeți, pe Vasile Constantin.

Minutul 88. Angelov a trimis mingea în bară pe un contraatac și o ieșire neinspirată a portarului de la Progresul.

Minutul 86. Petcu a primit cartonaș galben pentru simulare.

Minutul 78. Triplă schimbare la gazde: au intrat Tang, Tudorache și Dumitru, au ieșit E. Radu, Visic și Florică. Și la FC Brașov a intrat Marc, în locul lui Jovanovic.

Minutul 75. Purice a tras puternic de la circa 20 de metri, însă portarul Brașovului a scos de sub transversală.

FC Brașov controlează partida.

Minutul 74. Ratare mare a lui Fustar, după centrarea lui Lambrinoc.

Minutul 73. Rareș Lazăr a tras din nou de la distanță, pe poartă, balonul fiind respins în corner de un fundaș advers.

Minutul 68. Rareș Lazăr a fost avertizat.

Minutul 66. Șandru l-a înlocuit pe Lixandru, la gazde.

Minutul 65. 1-0 pentru FC Brașov! Rareș Lazăr a înscris cu un șut de la distanță, mingea intrând în poartă printre mâinile portarului Mărgărit. Gafă mare a goalkeeper-ului de la Progresul Spartac!

Minutul 64. Saim Tudor a intrat în locul lui Kirilenko la FC Brașov, atacantul din Belarus nearătând nimic pe teren.

Minutul 62. Două ocazii pentru FC Brașov, prin V. Constantin și Dumbravă.

Meci nespectaculos, de uzură, echilibrat, în primele 15 minute ale reprizei a doua.

Minutul 56. „Cap” Angelov din careu, reținut cu ușurință de portarul Progresului.

Minutul 47. Vasile Constantin a primit cartonașul galben.

Minutul 46. Spătaru a fost cu Lambrinoc la FC Brașov. Dincolo, Petcu a intrat în locul lui Dițu.

Arbitrul a fluierat începerea părții secunde.

S-a încheiat prima repriză (0-0), meci slab făcut de ambele echipe.

Minutul 44. Jovanovic a reluat cu capul, din careu, puțin pe lângă poartă, după un corner.

Minutul 40. Kirilenko a scăpat singur, dar portarul Progresului a blocat acțiunea.

Minutul 39. „Cap” Parfeon din 6 metri, după un corner, alături de țintă.

Minutul 36. Visic a șutat cu… sinteticul de la mare distanță, lângă bară, însă Micu a respins în corner. A fost primul șut pe poartă din această partidă.

Meci anost în primele 30 de minute, plictisitor. FC Brașov a preferat să mizeze pe defensivă, în timp ce Progresul a dominat, însă fără a pune o mare presiune.

Minutul 29. Șut de la mare distanță al lui Oltean, puțin peste transversală.

Minutul 21. Barbot a reluat cu capul, din careu, după un corner, puțin pe lângă poartă.

Minutul 14. Dițu a tras puțin pe lângă bară, după o incursiune pe partea stângă.

Minutul 12. Purice a șutat de pe la 20 de metri, peste poartă.

Minutul 8. Prima ratare a Progresului, șut peste poartă din 12 metri.

A început meciul.

Progresul Spartac (bleu-albastru) joacă în formula: Mărgărit – Barbot, Parfeon, Leafu, E. Radu, E. Lixandru (cpt.), Florică, A. Grigore, Purice, Dițu, Visic. Rezerve sunt: Ciontoș – Tudorache, Iustinescu, Șandor, Boiangiu, Petcu, Tang, Dumitriu, Ohaci. Antrenor: Andrei Erimia.

FC Brașov (galben-negru) are următorul „11”: Micu – Jovanovic, Fustar (cpt.), Oltean, Burlacu, Lazăr, Dumbravă, V. Constantin, Kirilenko, Spătaru, Angelov. Rezerve sunt: Mutu – S. Tudor, Lambrinoc, Mitrov, Negrean, Lascu, Marc, Iorga, De Amorim. Antrenor: Dan Alexa.

FC Brașov joacă astăzi, începând cu ora 11.00, la Buftea, pe teren sintetic, contra celor de la Progresul Spartac București. Meciul contează pentru etapa a 5-a din Liga 2.

Partida va fi arbitrată la centru de Mihai Amorăriței (Câmpina), la tușe fiind Damian Antal (Bacău) și Gabriel Neagu (Călărași). Observatori au fost delegați Fevronia Ion și Horațiu Stănescu, ambii din Craiova.

Declarația lui Dan Alexa despre această întâlnire, AICI: FC BRAȘOV, gânduri mari pentru meciul cu Progresul Spartac…

La rândul său, Andrei Erimia, antrenorul gazdelor, a precizat: „FC Brasov este o echipă care are jucători cu experiență superioară, cu CV-uri mai impresionante decât ale fotbaliștilor noștri, dar asta se întâmplă, deja, la fiecare meci pe care îl susținem. Vom încerca, prin forța grupului și jocul colectiv, să fim echipa mai prezentă, mai activă, mai periculoasă”.