TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Stoch, imbatabil!!! Câteva surprize…

Acum câteva momente s-a încheiat și etapa a doua a Turneului celor 4 Trambuline la sărituri cu schiurile.

La Garmisch Partenkirchen, în Germania, primul s-a clasat tot polonezul Kamil Stoch (foto), 283.4 puncte. Ca la Oberstdorf, în runda precedentă, al doilea a fost germanul Richard Freitag (275.8 p), în timp ce podiumul a fost completat cu norvegianul Anders Fanemel (270.2 p).

Un rezultat neașteptat l-a obținut slovenul Tilen Bartol, situat pe locul 5, cea mai bună performanță din cariera sa.

În sudul Bavariei au fost consemnate și câteva surprize neplăcute. Veteranii Noriaki Kasai (Japonia) și Simon Ammann (Elveția) n-au reușit să treacă de calificări, iar austriacul Stefan Kraft, cel ce a câștigat sezonul trecut al Cupei Mondiale, n-a prins manșa secundă.

Etapa a treia a Turneului celor 4 Trambuline va avea loc la Innsbruck, în Austria, înaintea finalului de la Bischofshofen.

Favoriți la cucerirea trofeului „Vulturul de aur” sunt Stoch (563.1 p) și Freitag (551.3 p), liderul la zi în Cupa Mondială, cu un plus pentru polonez.