Turneul Campionilor. Grigor Dimitrov și David Goffin, în finală

Tenismanul bulgar Grigor Dimitrov s-a calificat în finala Turneului Campionilor (ATP Finals) de la Londra, după ce l-a învins pe americanul Jack Sock, cu 4-6, 6-0, 6-3,  în a doua semifinală a competiției. Dimitrov (26 ani, 6 ATP) s-a impus după aproape două ore de joc (1 h 59 min) în fața lui Sock (25 ani, 9 ATP), care conducea cu 3-1 în meciurile directe. Dimitrov, cap de serie numărul șase, și Goffin (26 ani, 8 ATP), cap de serie numărul șapte, s-au mai înfruntat de patru ori, bulgarul având 3-1 în meciurile directe. Va fi prima finală din istoria Turneului Campionilor disputată între debutanți la această competiție, Goffin fiind rezervă la ediția de anul trecut. Ultimul debutant care a câștigat titlul a fost spaniolul Alex Corretja, contra compatriotului său Carlos Moya, în 1998, când finala s-a jucat la Hanovra. Finala se dispută diseară, de la ora 20.00, și va fi transmisă de DigiSport 2.