„Tricolorele” au pierdut și cu Israel la Campionatul European U20 de baschet feminin

Reprezentativa Under 20 de baschet feminin a României a suferit a pata înfrîngere în tot atâtea meciuri jucate la Campionatul European, divizia B, 57-63, pe sferturi 11-12, 22-7, 10-21, 14-23, în fața Israelului, gazda competiției.

„Tricolorele” antrenate de Dan Calancea și Miruna Crasnic au dominat primele două sferturi, iar la pauza mare au intrat cu un avans mare, 33-19. În repriza secundă, gazdele au revenit și, în final s-au impus cu 63-57, păstrând în continuare șanse de calificare în semifinale. În schimb, România va juca diseară cu Irlanda, învinsa urmând să termine pe ultimul loc al grupei B.

Pentru echipa noastră au marcat: Ghizilă și Armanu – câte 14 p, A. Ferariu – 12 p, Podar – 9 p, Demeter – 4 p, Al Ash Hab și Bot – câte 2 p.