Trei medalii de aur la haltere pentru Sorina Hulpan

Sportiva Sorina Hulpan, legitimată la CSA Steaua, a câștigat detașat trei medalii de aur la Campionatele Europene de Juniori din Israel, în limitele categoriei 63 kg, potrivit unui comunicat al Federației.

Halterofila a obținut aurul la smuls cu 92 de kg, fiind urmată pe podium de rusoaica Anastasia Petrova, 86 kg, și de belarusa Aleksandra Țițiorkina, tot 86 kg, ultima sportivă fiind mai grea la cântarul oficial.

La aruncat, Sorina Hulpan s-a impus cu 114 kg, urmată fiind pe podium de turcoaica Berfin Altun, 109 kg, iar bronzul revenindu-i rusoaicei Anastasia Petrova, 105 kg.