Surpriză URIAȘĂ la Turneul Campionilor!!!

Tenismanul belgian David Goffin (foto) a creat o mare surpriză luni seară la Londra.

Sportivul clasat pe locul 8 ATP, cap de serie nr. 7, l-a învins pe liderul mondial Rafael Nadal cu scorul de 7-6, 6-7 (4), 6-4 după o partidă de senzație care a durat două ore și 37 de minute.

În fața spaniolului, Goffin a concretizat a 5-a sa minge de meci, după ce salvase 4 în al doilea set.

La final, Rafael Nadal și-a anunțat retragerea de la turneu, din cauza durerilor avute la genunchi.

Se știe, în primul meci al grupei Pete Sampras din cadrul Turneului Campionilor, bulgarul Grigor Dimitrov l-a învins pe austriacul Dominic Thiem cu 6-3, 5-7, 7-5.