Surpriză URIAȘĂ la Mondialele de atletism!!! Ce i s-a întâmplat lui Usain Bolt?!…

La Campionatele Mondiale de atletism ce se dispută la Londra în aceste zile, proba „regină” este considerată de mulți specialiști cea de 100 de metri masculin.

Aceasta a avut loc aseară, deznodământul fiind unul cu totul neașteptat.

Sprinterul jamaican Usain Bolt, principalul favorit la medalia de aur, s-a clasat abia pe locul 3, fiind cronometrat în 9.95 secunde. Victoria i-a revenit americanului Justin Gatlin – 9.92, „argintul” intrând în posesia unui alt sportiv din SUA, Christian Coleman – 9.94.

Bolt a declarat la finalul cursei: „Starul a fost foarte slab. Asta m-a «ucis». Am fost cam stresat înaintea întrecerii, am dorit să mă autodepășesc. Atmosfera a fost fabuloasă, sunt dezolat că n-am reușit să înving”.

Proba mondială de ștafetă 4 x 100 de metri, în care va concura pentru Jamaica săptămâna viitoare, este ultima din activitatea competițională a lui Usain Bolt (30 de ani).