Start ratat pentru Naționala de tineret la Campionatul European de handbal feminin

Naţionala de handbal feminin sub 19 ani a României debutat cu o înfrângere la Campionatul European din Slovenia. În prima lor partidă din grupa A, „tricolorele” au cedat în fața Ungariei, 21-26 (11-14).

Echipa noastră, pentru care au evoluat patru jucătoare de la Corona Brașov, Hosu, Bucur, Lăcătuș și Târcă, a condus doar în startul meciului, cu 1-0 și 2-1, după care maghiarele au trecut la cârma jocului și au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, 14-11. România a început mai bine partea secundă, iar în minutul 38 au ajuns la doar o lungime de rivale, 15-16. A fost un simplu foc de paie, întrucât unguroaicele nu au avut emoții, au gestionat situația și în final s-au impus clar, 26-21.

Pentru echipa noastră urmează mâine, de la ora 16.00, meciul cu Suedia.