Stanciu, gol și eliminare pentru Anderlecht

Mijlocașul Nicolae Stanciu a marcat un nou gol pentru Anderlecht Bruxelles, care a învins cu scorul de 3-1 formația Kortrijk, azi, în deplasare, în etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Belgiei. Stanciu a deschis scorul în minutul 29, a primit un cartonaș galben în min. 36 pentru fault și a fost eliminat în minutul 59, pentru al doilea avertisment. Pentru oaspeți au mai înscris Lukasz Teodorczyk (min.56) și Ivan Obradovic (min.83), în timp ce reușita gazdelor a fost semnată de Idriss Saadi (min.74).
Alex Chipciu a intrat la Anderlecht în min. 62 și a primit un cartonaș galben în min. 90. Nicolae Stanciu are două goluri marcate în campionat și două în Europa League sub tricoul lui Anderlecht.
Anderlecht a urcat pe locul al treilea, cu 31 puncte, devansată de SV Zulte Waregem, 34 puncte, și FC Bruges, 33 puncte.