Sorana Cârstea, CE TIE-BREAK!!!…

Jucătoarea noastră de tenis s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Linz după un meci extrem de încrâncenat cu Natalia Vikhlyantseva.

Sorana Cârstea a dispus cu 7-6, 6-4 de rusoaică, primul set fiind adjudecat de româncă la tie-break, 16-14.

Tie-break-ul a durat, atenție, 22 de minute și 20 de secunde!

Recordul all-time privitor la cel mai lung tie-break la feminin este deţinut de o partidă din circuitul ITF de anul acesta. La Moscova, în februarie, Akgul Amanmuradova a câştigat cu 22-20 tie-breakul setului doi împotriva Annei Zaja. Scorul final a fost, însă, 6-4, 6-7, 7-6 (7-4) în favoarea ultimeia.