România, început NEFAST la Mondialele de biatlon role!!!

Astăzi, la Otepaa, în Estonia, s-a dat startul unei noi ediții a Campionatelor Mondiale de biatlon role.

În prima zi s-au disputat probele de ștafetă mixtă, juniori și seniori (2 x 6 + 2 x 7.5 kilometri).

Sportivii români, care au drept obiectiv obținerea unui loc în top 6, au avut comportări nesatisfăcătoare. La juniori, echipa noastră a ocupat locul 10, din 11, iar la seniori, ștafeta „tricoloră” s-a clasat pe a 13-a poziție, din 14.

La juniori, victoria i-a revenit Cehiei, în timp ce la seniori, Finlanda, cu Kaisa Makarainen în mare formă, a fost prima.

Anul trecut, Mondialele de biatlon role s-au disputat la Cheile Grădiștei, în județul Brașov.