România, încă o înfrângere cu Ucraina

România, încă o înfrângere cu Ucraina. Naţionala de hochei pe gheaţă a României a pierdut şi cea de-a doua confruntare cu Ucraina din European Cup of Nations.
După 2-3 joi, aseară, la Berceni, Ucraina s-a impus cu 2-1. Evgeni Skachkov a deschis scorul pentru „tricolori”, dar oaspeţii au întors rezultatul graţie reuşitelor semnate de Zherebko şi Zakharov.
România, încă o înfrângere cu Ucraina
Pentru România a fost a şasea înfrângere în faţa Ucrainei, în meciurile jucate în 2025.
„A fost un nou meci foarte greu. Ştiam că Ucraina este o echipă foarte bună. Am luptat până în ultimul minut, dar nu a fost să fie. Avem o echipă bună, antrenorul face o treabă bună, va fi OK. Cred că locul nostru este în Divizia IA şi vrem să revenim acolo”, a declarat la finalul meciului de aseară jucătorul Coronei Braşov, Gajdo Balazs, pentru pagina de Facebook a FRHG.

Îngrijorător este însă că Naţionala lui Markus Juurikkala nu joacă mare lucru, iar până la Campionatul Mondial din China, unde România ar trebui să atace promovarea, mai este o singură „fereastră” de meciuri pentru echipele naţionale.
Cele două formaţii se vor întâlni şi diseară, de la ora 19.30.
FOTO: Facebook FRHG / Rosiu Dan
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.






