România a învins Suedia la Europeanul U19 de handbal feminin

Naționala de hanbdal feminin tineret a României a reușit ieri prima victorie în grupa A a Campionatului European care are loc în Slovenia.

„Tricolorele”, cu patru handbaliste de la Corona în lot, Hosu, Bucur, Târcă și Lăcătuș, au dispus de Suedia, 26-23. Româncele au fost în spate la pauză, 11-13, dar au făcut o repriză secundă excelentă și și-au trecut în cont cele două puncte.

Pentru formația antrenată de Ion Crăciun au marcat: S. Târcă – 8 g, Badea – 6 g, Bucur, Popescu și Petruș – câte 3 g, Verde, Banciu și Leuștean – câte 1 g.

România va juca duminică, de la ora 16.00, meciul cu Olanda, decisiv pentru poziția a doua în serie și pentru calificarea în grupa principală. Înaintea ultimei etape, clasamentul grupei A este: Ungaria 4 p, România 2 p, Olanda 2 p, Suedia 2 p.