Real Madrid, umilită la scor de neprezentare

Sezonul slab al lui Real Madrid continuă, „galacticii” înregistrând o nouă înfrângere umilitoare, de această dată cu Eibar. Elevii lui Solari au pierdut cu scorul de 3-0 în deplasare și s-au îndepărtat și mai mult de un titlu ce pare imposibil în anumite momente. Escalante a deschis scorul în minutul 16 al partidei, în urma unui contraatac, reușita lui fiind validată în urma consularii reluării video. Ulterior, în partea secundă, Enrich și Kike, în minutele 52 și 57, au punctat de alte două ori și au adus o victorie nesperată pentru Eibar. Noul antrenor al Realului, Santiago Solari, are parte de primul dus rece de la numirea pe banca „galacticilor”, iar începutul perfect de mandat pare deja o amintire. În urma acestei înfrângeri, Realul rămâne la 4 puncte în spatele liderului Barcelona, care are și un meci mai puțin disputat.