Raluca Strămăturaru, START EXCELENT de sezon!!! LOCUL 3 în Liga Națiunilor!!!

UPDATE. Sâmbătă, în etapa feminină de Cupă Mondială de la Innsbruck, Raluca Strămăturaru s-a clasat pe locul 14.

………………………………………………………………………………………………………………..

Săniera Raluca Strămăturaru, de la CSA Steaua – Centrul de sporturi de iarnă Predeal, a început cu dreptul noul sezon extern.

Sportiva noastră, clasată pe locul 7 la Jocurile Olimpice de la PyeongChang, a terminat astăzi pe locul 3 în prima etapă din Liga Națiunilor, desfășurată la Innsbruck, în Austria, la 0.095 sec. față de învingătoare.

Pe prima poziție s-a situat Birgit Platzer (Austria) – 40.158. A doua a fost Jessica Tiesel (Germania + 0.081 sec), 38 de concurente fiind clasate.

Grație acestui rezultat, Raluca Strămăturaru a obținut calificarea în prima etapă a Cupei Mondiale de sanie, care va începe mâine la Innsbruck.

Foto 2: componența podiumului